۰

واحد ورق رنگی‏ فولاد مبارکه

 آشنایی با فولاد مبارکه معرفی کارنجات فولاد سازی

واحد ورق رنگی‏ فولاد مبارکه

خط تولید ورق رنگی مجتمع فولاد اصفهان در امتداد خط گالوانیزه واقع می باشد و به صورت خط پوشش دهی غلتکی طراحی گردیده است . از مزایای این خط ، سرعت بالا ، صرف رنگ کم و سازگاری با محیط زیست می باشد.
در این روش کلاف گالوانیزه یا کلاف نورد سرد اسکین شده به صورت پیوسته وارد بخش آماده سازی ورق می شود. در این قسمت ، ابتدا محلول چربی زدایی با دمای مناسب به سطح رویی و زیرین ورق ، پاشیده می شود .

 سپس غلتک های ویژه ، دو سطح ورق را برس می زند. این فرآیند یک بار دیگر تکرار شده و ورق پس از شستشو با آب توسط دمش هوای گرم ، کاملاً خشک می شود . در انتهای این مرحله برای بهبود مقاومت خوردگی و افزایش چسبندگی رنگ به سطح ورق ، ماده شیمیایی مناسبی روی دو سطح ورق ، اعمال شده و در دمای مناسب خشک می شود . انجام این مرحله باعث می شود که پوشش رنگی حین فرآیند های شکل دهی بعدی از سطح ورق پوسته نشود . سپس ورق جهت اعمال رنگ وارد قسمت پوشش دهی می شود .
در این قسمت ابتدا رنگ اولیه ( پرایمر ) از جنس پلی استر  و رنگ Back coat به ترتیب روی سطح بالایی و زیرین ورق اعمال و جهت پخت رنگ ، ورق رنگی وارد کوره می گردد . پس از پخت کامل ، ورق سرد شده ، رنگ نهائی از جنس پلی استر ، پلی وینیل ایدین فلوئوراید ، اپوکسی ، پلی وینیل کلراید و پلی یورتان توسط غلتک روی ورق اعمال و عملیات پخت انجام می گردد .
 در صورت استفاده از رنگ های پلاستیسول با ضخامت بالا ( 200 میکرون ) بر سطح رویی ورق می توان با تجهیزی به نامEmbosser که بعد از کوره پخت رنگ نهایی واقع است بافت های سطحی خاص ، مشابه چرمی شکل ، کتانی ، گرانیتی و … ایجاد نمود .
 محصول فوق دارای مقاومت خوردگی بالا و شکل پذیری عالی می باشد . در مرحله بعد ، محصول توسط کنترل کیفی به صورت دقیق بررسی شده و برای جلوگیری از آسیب دیدن رنگ ، لایه ای از جنس پلی اتیلن یا پلی پروپیلن روی سطح ورق چسبانیده و ورق پس از بسته بندی به بازار مصرف عرضه می گردد . با استفاده از تجهیزی به نام Laminator امکان اعمال فیلم محافظ از جنس PET و PVC بر سطح ورق به عنوان سطح نهایی محصول ( بر روی لایه رنگ نهایی ) وجود دارد این نوع ورق برای لوازم خانگی از جمله درب یخچال و فریزر کاربرد دارد .

عمده کاربردهای ورق رنگی :

  • صنایع ساختمانی : سقف و بدنه انبارها و کارگاهها ، سقف کاذب ، نمای داخلی و خارجی ساختمانها .
  • لوازم خانگی : بدنة خارجی یخچال ، آبگرمکن ، اجاق گاز ، ماشین لباس شویی و …
  • صنایع فلزی : کابینت ، تجهیزات اداری ، پارتیشن ، بدنه کامپیوتر و …
  • صنعت حمل ونقل : ساخت کانتینر ، سردخانه ها و کاروانهای ثابت و متحرک و …

منبع : msc.ir

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی

ابزار وبمستر