۰

واحدهای پشتیبانی‏ فولاد مبارکه

 آشنایی با فولاد مبارکه معرفی کارنجات فولاد سازی

واحدهای پشتیبانی‏ فولاد مبارکه

واحد های فنی و پشتیبانی:

1- دفتر فنی نگهداری و عمیرات MTO
2- تعمیرگاه مرکزی CEW
3- تعمیرات مرکزی CEM
4- انرژی و سیالات ENF
5- حمل و نقل و پشتیبانی TRA
6- بازرسی فنی اتوماسیون و ابزار دقیق TAI
1- دفتر فنی نگهداری و تعمیرات MTO
دفتر فنی نگهداری و تعمیرات وظیفه برنامه ریزی و کنترل فرآیند نگهداری و تعمیرات ، توسعه سیستم ها و روش های نت و مدیریت قطعات یدکی مشترک در نواحی و بومی سازی قطعات و تجهیزات را به عهده دارد.
فعالیت ها ی فوق توسط واحدهای  زیر انجام می شود:
الف- برنامه ریزی و تعالی سیستم های نت
ب- مدیریت قطعات یدکی مشترک
پ- برنامه ریزی بومی سازی
ت- طراحی و مهندسی معکوس
ث-  مهندسی مجدد
ج- گواهی کیفیت بومی سازی

2- تعمیرگاه مرکزی CEW
تعمیرگاه مرکزی به منظور پشتیبانی مداوم خطوط تولیدی و با هدف آماده به کار بودن تجهیزات این خطوط فعالیتهای سرویس ، تعمیر و بازسازی تجهیزات معیوب مکانیکی ، برقی و اسکلت فلزی و همچنین ساخت قطعات یدکی مورد نیاز خطوط تولید را به عهده دارد .
 الف - گروه فنی تعمیرگاه مرکزی
پشتیبانی فنی ، نقشه کشی قطعات یدکی مورد نیاز در فرآیند تعمیر ، تدوین دستورالعمل ها و گردشکارها ، برنامه ریزی استراتژیک و تهیه گزارشات کنترلی فرآیند ، تایید کیفیت تعمیر و بازسازی قطعات و تجهیزات ارسالی به تعمیرگاه مرکزی توسط این قسمت انجام می شود.
ب - کارگاه مکانیک
کارگاه مکانیک وظیفه پشتیبانی خطوط تولید در زمینه تعمیرات اساسی تجهیزات مکانیکی ، هیدرولیکی ، پنوماتیکی ، ساخت و ماشینکاری قطعات و تجهیزات را بر عهده دارد.این کارگاه با بهره مندی بیش از 320 نفر پرسنل متخصص ، سالیانه حدود 18000 درخواست کار خطوط تولید را پاسخگو می باشد.کارگاه مکانیک دارای فضایی حدود 15000 متر مربع بوده و مهمترین تجهیزات آن شامل دستگاه های تراش معمولی و CNC ، فرز یونیورسال ، فرز دروازه ای ، بورینگ و دستگاه های چرخدنده تراشی ، پرس 400 تن ، انواع کوره ای گرمکن و دستگاه های جوش اتوماتیک می باشد.کارگاه مکانیک از پنج بخش "ماشین افزار" ، "دفتر برنامه ریزی" ، "تعمیرات سیستم های انتقال قدرت" ، "تعمیرات تجهیزات دوّار" و "تعمیرات هیدرولیک ، رول ها و جوش" تشکیل شده است.
ج- کارگاه برق
فعالیت های تعمیر ، سرویس موتورهای الکتریکی ، ترانسفورماتورها (قدرت ، توزیع ، کوره ، یکسو کننده و ... )، قرص مگنت ها ، رول های مگنت ها ، کلیدهای SF6 و خلاء ، کلیدهای 380 ولت و جریان بالا ، کابل های آبگرد ، CT  ،  PT ، کلاج های مغناطیسی سیستم های ترمز در کارگاه برق تعمیرگاه مرکزی انجام می شود.این کارگاه شامل دو بخش تعمیرات موتورهای الکتریکی و تعمیرات ترانسفورماتور می باشد.
د- کارگاه اسکلت فلزی و عملیات حرارتی
در این کارگاه ساخت و تعمیر تجهیزاتی از قبیل تاندیش ، سگمنت های ریخته گری ، شاهین فولاد سازی ، قلاب حمل پاتیل ، آچار تاندیش ، کویل کار  ، واکینگ بیم ، اسپیندل ، اسکراپ چاپر ، گایدها و ساید گایدهای رافینگ ، فن های پروسس ، شوت¬های انتقال دهنده مواد ، سرند و وینچوری انجام می شود. این کارگاه شامل قسمت های آماده سازی و برنامه ریزی و نقشه کشی ،‌ ساخت و تعمیر تجهیزات نواحی ،‌  عملیات حرارتی و فورجینگ می باشد .
و -  تعمیرگاه فولاد سازی و نورد پیوسته
تعمیر ، بازسازی و ساخت قطعات و تجهیزات مکانیکی ، برقی و اسکلت فلزی را مشابه کارگاه های دیگر تعمیرگاه مرکزی برای ناحیه فولاد سازی و نورد پیوسته سبا توسط این قسمت انجام می گردد.
ه- نگهداری و تعمیرات ماشین آلات و ابزار آلات
سرویس ، نگهداری و تعمیر ماشین آلات تعمیرگاه مرکزی و تعمیر ابزار آلات نواحی تولید توسط این قسمت انجام می شود.

3- تعمیرات مرکزی  CEM
تعمیرات مرکزی وظیفه ارائه خدمات تعمیراتی به نواحی تولید ونگهداری وتعمیرات تجهیزات عمومی شامل سیستمهای تهویه مطبوع،آسانسورها ،ساختمانها و...را به عهده دارد که وظایف مذکور از طریق قسمتهای ذیل پیگیری می شود.:
الف- پشتیبانی تعمیرا ت نواحی
ب- مرکز نگهداری و تعمیرات تاسیسات برق و مکانیک
پ- مرکز نگهداری و تعمیرات ساختمانی
ت- دفتر برنامه ریزی و کنترل نگهداری و تعمیرات

4- انرژی و سیالات ENF
تامین و توزیع برق، سیالات و گازهای مورد نیاز واحد های تولیدی، خدماتی و ستادی و همچنین تصفیه آب و پساب های صنعتی و شیمیایی از وظایف این ناحیه است و از قسمت های زیر تشکیل شده است:
الف- تصفیه و توزیع آب
ب- تصفیه پساب های صنعتی و شیمیایی
 پ- نیروگاه
ت- واحد اکسیژن و هیدروژن
ث- توزیع برق و سیالات
ج- واحد اکسیژن فولاد سازی و نورد پیوسته سبا
د-تصفیه و تولید و توزیع آب و سیالات فولادسازی و نورد پیوسته
و- توزیع برق فولادسازی و نورد پیوسته
ه- گروه فنی انرژی و سیالات
ی- دفتر برنامه ریزی و کنترل نگهداری و تعمیرات

5- حمل ونقل و پشتیبانی TRA
با در اختیار داشتن مکانیزم های حمل و نقل حمل و جابجایی کلیه مواد  اولیه، مصرفی، تجهیزات و محصولات را برعهده دارد تا از این طریق برنامه های تولیدی مجتمع و جریان ارسال محصولات تولیدی آن برای مشتریان تحقق یابد.  
این ناحیه از قسمت های زیر تشکیل شده است:
الف- راه آهن
ب-تعمیرگاه  مکانیزم های عمومی
پ- تعمیرگاه مکانیزم های خاص
ت- حمل و فرآوری سرباره
ث- گروه فنی حمل و نقل و پشتیبانی
ج- دفتر فنی برنامه ریزی و کنترل نگهداری و تعمیرات

6- بازرسی فنی اتوماسیون و ابزار دقیق TAI
 وظیفه ارائه خدمات فنی و مهندسی در زمینه های مختلفی از نگهداری و تعمیرات، کالیبراسیون، تنظیم، سرویس، بازرسی فنی، پایش وضعیت و نظارت برکیفیت اجرای تعمیرات ماشین آلات و تجهیزات تحت پوشش خود و افزایش آماده بکاری آن ها را بر عهده دارد. این مدیریت همچنین خودرا موظف به ارائه خدمات مشاوره و همکاری با واحدهای مهندسی و توسعه و گروه ها ودفاتر فنی شرکت درزمینه بررسی طرح های توسعه، بهینه سازی، خرید، نصب وراه اندازی، تهیه اسناد مناقصه، مشخصات عمومی و استانداردهای شرکت، بازرسی حین ساخت و... می داند و از قسمت های زیر تشکیل شده است:
 الف- بازرسی خوردگی و مواد
ب- بازرسی جراثقالها و اسکلت فلزی
پ-بازرسی ماشین های دوار و عمومی
ت- بهینه سازی
ث- تعمیرات الکترونیک
ج- ارتباطات
د- کالیبراسیون و ابزار دقیق
ه- دفتر برنامه ریزی و کنترل نگهداری و تعمیرات

منبع : msc.ir

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی

ابزار وبمستر