۰

معرفی شرکت فولاد کاوه جنوب کیش

 معرفی کارنجات فولاد سازی آشنایی با فولاد کاوه جنوب کیش

معرفی شرکت فولاد کاوه جنوب کیش

شرکت فولاد کاوه جنوب کیش از دو واحد بنام پروژه فولاد سازی فاز یک و فولاد سازی فاز دو با هدف تولید شمش فولاد(بیلت) در منطقه ویژه اقتصادی و معدنی خلیج فارس تشکیل شده است.
پروژه فولاد سازی فاز یک با ظرفیت تولید سالانه ۱/۲میلیون تن شمش بیلت در تاریخ ۰۶/۱۹/ ۸۹ آغاز و هم اکنون با ۷۹.۰۱% پیشرفت فیزیکی در دست اجرا می باشد.پروژه فولاد سازی فاز دو شرکت فولاد کاوه جنوب کیش با ظرفیت تولید سالانه ۱/۲ میلیون تن شمش بیلت در سال طی مصوبه ابلاغیه دی ماه ۱۳۹۱ آغاز و هم اکنون با ۲۵.۷۸% پیشرفت فیزیکی در دست اجرا می باشد.

کانال تلگرام فولاد کاوه جنوب کیش

 تولید شمش بیلت خام با روش ریختگری در حقیقت محصول عملیات احیای مستقیم سنگ آهن است که دارای عیار بالای آهن میباشد و جایگزین مناسبی برای قراضه جهت ذوب در کوره قوس الکتریکی است. آهن اسفنجی به عنوان یک محصول میانی، خوراک فاز دوم پروژه است. این محصول تحت شماره ۲۷۱۰۱۴۱۰ در ISICشناخته شده است. محصول اصلی این پروژه، در واقع بیلت یا شمش فولاد است که در فاز دوم و پس از اجرای طرح تولید آهن اسفنجی عرضه خواهد شد.محصول اصلی شمش فولادی به شماره ISIC ۲۷۱۰۱۱۲۱ و شماره تعرفه گمرکی ۷۲۰۶ می باشد.شمش فولادی مترادف با تعریف بیلت درنظر گرفته شده است که دارای مقطع چهارگوش با سطح مقطع ۱۰۰ تا ۲۲۵ سانتی مترمربع بوده است و به مصرف تولید مقاطع فولادی و محصولات طویل می رسد.شمش تولیدی موردنظر از نوع فولاد ساختمانی و کم آلیاژ به ابعاد ۱۳۰×۱۳۰، ۱۵۰×۱۵۰، ۱۸۰×۱۸۰ میلیمتر می باشد.

پروژه فولاد سازی فاز ۱

پروژه فولاد سازی فاز یک با ظرفیت تولید سالانه ۱/۲ میلیون تن شمش بیلت در تاریخ ۰۶/۱۹/ ۸۹ آغاز و هم اکنون با ۷۹.۰۱% پیشرفت فیزیکی در دست اجرا می باشد.این پروژه بر اساس برنامه ریزی انجام شده می بایست در سال ۱۳۹۳ وارد فاز تولید آزمایشی گردد .
امور مهندسی و فعالیتهای سیویل مربوط به فاز دوم این کارخانه به منظور افزایش ظرفیت به ۲/۴ میلیون تن شمش بیلت در سال نیز آغاز گردیده است.
پروژه فولاد سازی فاز یک شامل واحدها و قسمتهای زیر می باشد :

واحد فولادسازی
واحد ریخته گری بیلت
واحدهای جنبی ، کمکی و سرویس دهنده

شارژ فلزی کوره قوس الکتریکی شامل حدود۸۰ درصدآهن اسفنجی و۲۰ درصد قراضه است .
شارژ فلزی شامل آهن اسفنجی وقراضه درهرذوب درکوره تغذیه شده و بوسیله قوس الکتریک ایجادشده توسط الکترودهای گرافیتی ذوب شده وتا درجه حرارت موردنظرگرم می شوند . فروآلیاژهاودیگر موادموردنیاز درخلال زمان ذوب به کوره اضافه می گردد . مذاب به صورت تکباری از کوره در پاتیل تخلیه می گردد . مواد غیرفلزی واکسیدهای شارژ فلزی بصورت سرباره درآمده و بعنوان محصول جانبی در پاتیل سرباره و یا در زیرکوره وبرروی زمین تخلیه می گردد .
مذاب تخلیه شده در "کوره پاتیلی "طی عملیات متالوژی ثانویه ، تصفیه شده وآنالیز شیمیایی و درجه حرارت موردنظر را بدست می آورد .
درفرایند با ایجادگرمای مورد نیاز از طریق متالوژی ثانویه قوس الکتریک میان الکترودهای گرافیتی و فولاد مذاب و دمش گاز خنثی از کف پاتیل به سمت بالا، عملیات تمیزکردن،یکنواخت کردن و تنظیم درجه حرارت نهایی مذاب صورت می گرد.
درخلال زمان تصفیه ، بخشی از مواد افزودنی برای تنظیم نهایی آنالیز شیمیایی مذاب در صورت لزوم به آن اضافه می گردند . مذاب تمیز و تصفیه شده به ایستگاه ریخته گری منتقل می شود و مذاب از کف پاتیل درون یک ظرف میانی به نام "تاندیش " به آرامی تخلیه می شود و از ظرف میانی واردقالب مسی ریخته گری می شود وبدین ترتیب فولاد مذاب به صورت شمش (فولادخام ) تولیدمی شود .

کلیه واحدها وتجهیزات رامی توان به شرح زیر دسته بندی نمود :
واحد فولاد سازی (کوره قوس و پاتیلی ) با ظرفیت اسمی سالانه ۱۲۳۰ هزار تن فولاد مذاب برای تولید شمش
واحد ریخته گری مداوم شمش
سایت آهن قراضه وتجهیزات مربوط
سیستم حمل مواد فولاد سازی
سیستم جمع آوری گرد و غبار کوره های ذوب و پاتیلی
ناحیه تعمیرات نسوز فولاد سازی
سیستم تخلیه سرباره فولاد سازی
سیستم هوای فشرده فولاد سازی
سیستم تهویه هوا فولاد سازی
سیستم ارتباطات فولاد سازی
سیستم ایمنی وآتش نشانی فولاد سازی
واحداکسیژن با ظرفیت۷۵۰۰ متر مکعب در ساعت
پست اختصاصی برق
آزمایشگاه فولاد سازی

فولاد سازی
بخش فولاد سازی براساس فرایند تولید غیر مداوم با چهار تجهیز اصلی زیر طراحی شده است :
کوره قوس الکتریک
کوره پاتیلی
ریخته گری مداوم

مراحل فولادسازی:

• شارژ کوره (تغذیه)
• ذوب
• تصفیه
• سرباره گیری
• تخلیه مذاب
• برگشت کوره
• عملیات کوره پاتیلی (متالوژی ثانویه )
• گاززدایی
ریخته گری مداوم


پروژه فولاد سازی فاز ۲

پروژه فولاد سازی فاز ۲ شرکت فولاد کاوه جنوب کیش با ظرفیت تولید سالیانه ۱/۲ میلیون تن در سال در منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در زمینی به مساحت ۱۲هکتار در مجاورت پروژه فولاد سازی فاز ۱ طی مصوبه ابلاغیه دی ماه ۱۳۹۱ شروع و طبق پیش بینی های صورت گرفته بایستی در دی ماه ۱۳۹۴ به پایان و در فاز بهره برداری قرار گیرد.هدف از اجرای این طرح افزایش تولید مجتمع از ۱/۲ میلیون تن به ۲/۴ میلیون تن بیلت در سال می باشد. شمش تولیدی موردنظر از نوع بیلت با مقاطع ۱۳۰ * ۱۳۰ ، ۱۵۰ * ۱۵۰ ، ۲۰۰ * ۲۰۰ میلیمتر با طول های ۶ و ۱۲ متری می باشد.
شایان ذکر است درصد پیشرفت فیزیکی پروژه فولاد سازی فاز ۲ برابر با ۲۵.۷۸% میباشد و مراحل اجرای ساخت کارخانه طبق موارد مطروحه در ذیل در حال انجام می باشد :

• فعالیت های سیویل
 بخش اصلی فعالیت های سیویل در نواحی اصلی سالن ذوب و ریخته گری صورت گرفته و آماده نصب اسکلت فلزی و تجهیزات اصلی میباشد و هم اکنون نیز عمده فعالیت های سیویل در بخش های سیستم غبار گیر و سیستم خنک کننده آب در حال انجام میباشد .

• اسکلت فلزی
  بخش خارجی : عقد قراردادهای لازم جهت تامین ۷۵۰۰ تن اسکلت فلزی صورت گرفته و فعالیت ساخت با توجه به نحوه پرداخت تعهدات در حال اجرا میباشد
 Shipment اول به وزن ۷۵۲ تن به سایت ارسال شده است.
 Shipment دوم به وزن ۱۱۰۰ تن ارسال شده و درحال حمل بر روی آب میباشد.
Shipment سوم به وزن ۱۰۵۰ تن درحال انجام امور گمرکی و ارسال در اسپانیا میباشد.
  بخش داخلی : عقد قراردادهای لازم جهت تامین ۳۵۰۰ تن با شرکت ایران ابزار صورت گرفته و در حال مدلینگ جهت شروع ساخت میباشد.

  نصب اسکلت فلزی : هم اکنون در محور E , D در سالن ذوب در حال نصب ستونها میباشد و طبق تعهد انجام شده از طرف شرکت URSSA فعالیتهای نصب سالن ذوب تا آخر بهمن ماه ۱۳۹۳ تکمیل خواهد شد.
تجهیزات اصلی (سالن ذوب ، ریخته گری ، غبار گیر ، حمل مواد )
 در بخش تامین عقد قراردادهای لازم جهت تامین و ساخت صورت گرفته است و با توجه به نحوه پرداخت درحال انجام میباشد.
 Shipment اول با اولویت سالن ذوب در اواسط خرداد از اسپانیا بارگیری خواهد شد.
 در بخش اجرا پیگیری لازم درحال انجام میباشد و با توجه به آماده بودن سازه های مربوط به این نواحی تاخیرات موجود در بخش اجرا صرفاً به دلیل تاخیر در تامین تجهیزات میباشد.

نحوه و فرآیند تولید محصول از آهن اسفنجی به شمش بیلت:
آهن اسفنجی توسط نوار نقاله از واحد احیاء مستقیم مجاور به کارخانه فولاد سازی حمل شده و در مخازن پیش بینی شده ذخیره می شوند . مخازنی نیز جهت ذخیره آهک و فرو آلیاژ ها پیش بینی شده است که همگی توسط نوار نقاله های انتقال وارد کارخانه فولاد سازی می گردند.
ابتدا قراضه توسط جرثقیلی به داخل سبد های قراضه ریخته شده و توسط ماشین انتقال به سالن فولاد سازی منتقل و در کوره شارژ میگردد . از طرفی آهن اسفنجی و آهک توسط نوار نقاله ای به داخل مخازن نگهداری مواد و از آنجا به داخل کوره شارژ میگردند . سپس کوره قوس الکتریکی شروع به ذوب گیری میکند که مدت زمان عملیات ذوب حدود ۶۰ دقیقه از زمان شارژ مواد اولیه تا تخلیه کامل کوره پیش بینی شده است .
پس از آماده سازی فولاد مذاب ، مذاب از کوره قوس الکتریکی به داخل پاتیل ریخته شده و توسط ماشین حمل پاتیل از زیر کوره قوس الکتریکی خارج و توسط جرثقیل به ایستگاه بعدی (کوره پاتیلی) جهت آلیاژ سازی و عملیات پایش منتقل می شود .
پس از تکمیل عملیات آلیاژ سازی ، مذاب آماده شده توسط ماشین حمل پاتیل از زیر کوره پاتیلی خارج و توسط جرثقیل به بخش ریخته گری مداوم انتقال پیدا میکند .
در ایستگاه ریخته گری ، مذاب پس از عبور از خطوط دستگاه ریخته گری مداوم و انجام مراحل شکل دهی ،برش و خنک نمودن ، شماره گذاری و توزین ، شمش ها به انبار محصول انتقال می یابند و در آنجا آماده بارگیری می شوند.

 

منبع منبع :www.sksco.ir

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی

ابزار وبمستر